Tuesday, 19 December 2017, 00:19:39 — Baku (UTC+4)
Parliamentary Assembly of Turkic Speaking Countries
Chairman

H.E. Mr. Dastanbek Dzhumabekov

TurkPA Chairman-in-Office

Was born on November 2, 1976 in the Satka village, Kara - Buurinsky District of Talas Region.

Has a higher education. In 2001 graduated from the Kyrgyz State National University, majoring in "Jurisprudence".

In 2002 started his career as a Commercial Director in the «Bayamtash LTD” Turkish Company Representation in the Kyrgyz Republic. In 2005-2007 was a General Manager in the “KASSI training” Belgian firm, in 2007-2009 – General Director in “Yakad” LLC.

In 2009-2010 took the post of Head of the Mobile Mechanized Detachment of the Ministry of Emergency Situations of the Kyrgyz Republic in the Talas Region.

In October 2010 was elected Deputy of the fifth convocation of the Jogorku Kenesh of the Kyrgyz Republic from the Democratic Political Party “Ata-Zhurt”. Member of the Anti-Corruption Committee of the Jogorku Kenesh of the Kyrgyz Republic.

Since May 2014 was appointed as a Deputy Leader of the Ata-Zhurt faction of the Jogorku Kenesh of the Kyrgyz Republic, since June 2015 assumed the duties of Leader of the Ata-Zhurt faction of the Jogorku Kenesh of the Kyrgyz Republic.

In October 2015 had been re-elected Deputy of the of the sixth convocation from the Political Party "Kyrgyzstan". On October 25, 2017 was elected by secret ballot to the post of Toraga of the Jogorku Kenesh of the Kyrgyz Republic.

Married and has three children.

Awards:

In 2009 he was awarded the Medal “for Merit” of Central Council of Defense, Sport and Technical Organization of the Kyrgyz Republic, as well as the Certificate of Honor of the Head of the Kara-Buurinsky District State Administration for the substantial contribution to the improvement and development of the district's infrastructure.

In 2014 awarded the Certificate of Honor of the Jogorku Kenesh of the Kyrgyz Republic.

Honorary citizen of Kara-Buurinsky District of Talas Region.

Martial Arts Master.